Historie tenisové rakety: Přes zvířecí střívka až po grafit

Vydáno 20.11.2020

Historie tenisové rakety: Přes zvířecí střívka až po grafit

Tvar, materiál, výplet i vlastnosti tenisové rakety se v průběhu let výrazně změnily. Značky jako Wilson, Babolat, Lacoste, Dunlop, Head a mnoho dalších svými inovacemi tento nádherný sport měnily a napomohly mu, aby se stal natolik populární, jako je tomu dnes.

Začátky: Ruce a zvířecí střívka

Jak už to u sportu bývá, původní forma tenisu neměla s dnešní hrou téměř nic společného. Původní tenisové zápasy se ve středověku hrály bez tenisové rakety. Dřívější tenis se tak dal spíše připodobnit squashi, jelikož hráči museli míček odrážet holýma rukama. Tento styl hry však způsoboval četná zranění, a tak si hráči začali ruce omotávat kůží nebo látkou. Teprve ve 14. století v Itálii se objevila tenisová raketa, která se začala přibližovat těm dnešním. Měla dřevěný rám a výplety ze zvířecích střívek.

Dřevo v hlavní roli: Vylepšená raketa

První „moderní“ dřevěná raketa byla vyrobena v roce 1874 v Londýně a nastolila nová pravidla hry. Raketu navrhl Walter Wingfield, který se také zasloužil o to, že se tenis začal hrát na trávníku. Do té doby se hrál tenis převážně uvnitř. Wingfield navrhl raketu se širší a nahoře zploštělou hlavou, která byla vyrobena z masivního dřeva. V této době tenisové rakety vyráběly převážně značky Wilson (raketa Wilson Jack Kramer) a Dunlop (raketa Dunlop Maxply Fort).

Hra s kovem: Rychlejší, silnější a lepší raketa

První kovovou tenisovou raketu vytvořil a patentoval Rene Lacoste v roce 1957. Výrobce Wilson si brzy uvědomil, že kovový materiál bude tenisovou budoucností a je nutné začít jednat. V roce 1969 tak spatřila světlo světa raketa T2000. Mohla se pyšnit větší hrací plochou a díky novému materiálu byla raketa rychlejší, silnější a přesnější – což umožnilo vznik novým hracím stylům.

Grafitová raketa: Nová síla

Poté, co nový design způsobil revoluci ve sportu, všichni výrobci tenisových raket začali pracovat na tom, aby byly jejich rakety lehčí a rychlejší. A tak vznikla raketa s hliníkovým rámem, kterou si oblíbily především začátečníci. Avšak zkušenější a profesionální hráči tenisu si stěžovali, že se při prudkém a silném nárazu začíná rám rakety deformovat. Řešením tohoto problému bylo spojení uhlíkových vláken s plastem, kterému se říkalo grafit. Grafitové rakety vyvinuté od roku 1980, například Dunlop Max 200G, byly pevnější než starší kovové rakety a jejich další vývoj dominuje tenisu dodnes.

Dnešní raketa: Cesta k dokonalosti

Ačkoliv je většina dnešních profesionálních raket stále vyráběna z grafitu, v posledních několika desetiletích bylo učiněno několik posunů o další zlepšení. Snížila se tak hmotnost rakety a zajistila se její lepší pevnost. Grafitová báze tak bývá smíchána s keramickými materiály, skleněnou vatou, kevlarem či titanem. Výrobci tenisových raket se v těchto případech inspirují výrobci lyží.

Značnou změnou prošel i rám tenisové rakety. Aby rám rakety dokázal vydržet rostoucí tlak, musí být pevnější a robustnější, avšak s nižší hmotností. Dnešní rakety dokážou odpálit míček rychlostí blížící se k 240 km/h, což před dvaceti lety bylo pro hráče tenisu něco naprosto nemyslitelného.

Převratnou novinkou se stala tenisová raketa Head Titanium, jejíž kompozitová konstrukce z ultrapevného titania a ultralehkého grafitového vlákna zajišťuje raketě maximální snížení váhy, přesnost a sílu. Jedná se tak o revoluční tenisovou raketu, ze které začali vycházet téměř všichni tenisový výrobci raket.

Správná volba pro vás

Od začátku tenisu se toho hodně změnilo. Aby byl na takové úrovni, jako je tomu dnes, musel projít velkým vývojem, který se však vyplatil. Na trhu naleznete nepřeberné množství tenisových raket, a pokud chcete vědět, která zrovna vám nejlépe vyhovuje, na tenislife.cz jsme tu pro vás. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit. Zastihnout nás můžete na telefonním číslem 605 40 37 37 nebo na e-mailové adrese bozisport@bozisport.cz.

Zpět na přehled novinek