Jak vybrat správný výplet

Výplety do tenisových raket

Vybrat správný výplet, který odpovídá Vašemu hernímu stylu, je velmi důležité. Nevhodná volba může velmi ovlivnit vaši hru a ruku.

Správným výběrem výpletu se dá hra velmi ovlivnit  např. přesnost, rotace, ochrana lokte…

Výplety se prodávají :

  • v setech tzv. kusovkách délka výpletu je ca 11,5-13 m, vhodné na jedno vypletení.
  • v rolích -  délka  200-220m.  Většinou je to cenově výhodné balení.

Tenisové výplety se dělí:

1 . Přírodní výplety (struny) - přírodní střeva

2. Multivlákna-multifilamenty - spletené výplety

3. Syntetické výplety - nylonové výplety

4. Monofilní výplety - monovlákna ( dráty)

5. Hybridní výplety - kombinované výplety

 

1. Přírodní výplety -  přírodní střeva - vyrábějí se z hovězích  nebo  ovčích střev. „ Střívka“  jsou ideální pro hráče, kteří mají problémy s ramenem nebo rukou. „ Střívka“   jsou velmi pružná, dobře tlumí. Nevýhodou je jejich vysoká cena, malá životnost a citlivost na počasí (vlhko, horko…)

2. Multivlákna - multifilamenty - výplety spletené a vyrobené z většího množství vláken s ochranným obalem. Multivlákna se používají jako alternativy „ střívek“, jsou také velmi pružné, vhodné pro hráče s problémy s loktem nebo ramenem.  Mají  výbornou kontrolou a  zrychlení.  Výhodou je příznivá cena, dobrá životnost. Nevýhoda: posunují se v rámu, s výborným zrychlením.  Např. Toalson Asterisk, Wilson Sensation.

 

  

3. Syntetické výplety: jsou velmi rozšířenou skupinou výpletů především kvůli  nízkým cenám.  Mají základní  polyesterové nebo nylonové jádro, kolem něj vlákna a na povrchu ochranný plášt´. Tyto výplety mají dobrou kontrolu i pružnost. Ocení je především rekreační hráči. Nevýhoda - posunování v rámu . Např. Toalson Syntetic Titanium, Toalson Syntetic Tournament, Ashaway Syntetic Gut

 

 

4. Monofilní výplety- monovlákna - výplety vytvořené z 1 vlákna. Liší se od sebe použitým materiálem a povrchovou úpravou nebo-li tepelným zpracováním. Tyto výplety používají závodní hráči a všichni ti, kteří potřebují vynikající životnost, trvanlivost a upřednostňují topspinové (rotované) údery. Povrchová úprava může změnit i strukturu výpletu např. na vícehranné pro lepší rotaci míče. Výplet seNEPOSUNUJE a neměkne v rámu.  Nevýhoda: větší zatížení ruky a ramene. Např. Toalson Rencon, Luxilon Alu Power, Wilson Enduro Pro.  

 

 

5. Hybridní výplety - jsou to kombinované výplety. Kdy na dlouhé struny (podélné)  se kvůli životnosti používají monofilní výplety (např. Luxilon, Pro Hurricane, Toalson Thermaxe) a na krátké struny (příčné) se používají kvůli pružnosti multivlákna nebo syntetické výplety (např. Toalson Asterisk, Wilson Sensation, Tournament Syntetic..). Používají ho hráči, kteří chtějí dobrou životnost a zároveň pružnost. Např. Toalson FUSION